Newsy
Notebook przyszłości

Postęp technologiczny goni nieprzerwanie i wciąż przyśpiesza, zarówno zaskakując często nas, jak i samych ich twórców i programistów (szczególnie w kartach graficznych). Wydaje się, że jedynie styliści nie śpią i starają się nadążyć za nowościami i ciekawostkami technicznymi.

Jednym z takich twórców jest Felix Schmidberger, który opracował niezwykłe płaską i pełną uroku konstrukcję mobilnego komputera. Ekran LCD i dotykowa klawiatura (wykonana ma być w technologii OLED), stanowi niemal jednolitą, szklanopodobną powierzchnię. Z pewnością dotykowa klawiatura wymagać będzie przyzwyczajenia, ale ma ta zaletę, że nie wpadają w nią okruszki herbatników, a do jej czyszczenia wystarczy delikatna szmatka i pianka w spraju do czyszczenia monitorów LCD.

Źródłó: in4.pl

-------

Adobe wydało Digital Editions

Digital Editions 1.0 to nowa aplikacja firmy Adobe, która służy do tworzenia, katalogowania i odczytywania eBooków i innych cyfrowych publikacji.

Wiodący wydawcy ogłosili ostatnio swoje poparcie dla Adobe Digital Editions. Dzięki funkcji eksportowania, która jest obecna w Adobe InDesign CS3, będą mogli w prosty sposób stworzyć publikacje, które będą zgodne z Digital Editions. Pozwoli to na redukcję kosztów i skrócenie czasu konwersji. W dodatku, jest planowana wersja na platformy mobilne. Firma Sony potwierdziła, że technologia Adobe będzie zaimplementowana w przenośnych czytnikach tej firmy.

Z dodatkową obsługą formatu PDF i publikacji opartych na XML, Adobe Digital Editions już jest w stanie obsłużyć ponad 150 tysięcy komercyjnie dostępnych tytułów. Program można pobrać za darmo ze strony Adobe.

Źródło: 4press

-------

Najszybsza nagrywarka DVD

Samsung poinformował o rekordzie prędkości osiągniętym przez napęd SH-S203. Napęd ten jest w tej chwili najszybszą nagrywarką DVD na rynku.

Na zapis płyty DVD+/-R potrzebuje zaledwie 4 minut i 38 sekund, jeżeli wybierzemy prędkość 20x przy odpowiednim nośniku. Co więcej, także prędkość zapisu DVD+R DL jest rekordowa – aż 16x.

Oczywiście należy pamiętać, że ustawianie tak wysokich prędkości może wiązać się z pogorszeniem jakości zapisu, podobnie jak zbyt niska prędkość.

Pozostałe parametry napędu nie odbiegają od obecnych standardów. Zapis DVD-RAM 12x, DVD-R DL 12x, DVD+RW 8x, DVD-RW 6x. Nagrywarka obsługuje wszystkie rodzaje nośników DVD i CD dostępne na rynku. Posiada interfejs SATA.

Cena napędu w USA wynosi 70$.

Źródło: cdrinfo

-------

Karta do edycji obrazu HD  
 

Firma Blackmagic Design wprowadziła na rynek kartę do edycji wideo, Intensity Pro, która umożliwia przechwytywanie nieskompresowanych obrazów HD.

Produkt na złącze PCI Express jest kompatybilny z komputerami PC i Mac. Przy jego pomocy, poprzez złącze HDMI, można przechwytywać materiał wideo w wysokiej rozdzielczości. Po edycji, film można obejrzeć na zestawie telewizyjnym HDTV wyposażonym w HDMI. Karta umożliwia również przechwytywanie i odtwarzanie obrazu ze źródeł analogowych, wykorzystując do tego złącza S-Video lub component. Użytkownicy, którzy tej funkcji nie potrzebują, mogą kupić wersję obsługującą wyłącznie HDMI.

Intensity Pro jest wyjątkowo przydatna w przypadku obróbki filmów przy jednoczesnym ich oglądaniu na telewizorze. Podłączenie zestawu HDTV umożliwia wtedy obserwację dokonywanych zmian w czasie rzeczywistym.

Karta kosztuje 349$, a w wersji obsługującej tylko HDMI – 249$.

źródło: 4press

-------

Tanie Blu-Ray od Funai

Japońska firma Funai poinformowała, że pod koniec bieżącego roku pojawią się pierwsze odtwarzacze Blu-Ray jej produkcji.

Produkty Funai znane są z niskich cen. Sprzedawane są pod różnymi markami, np. Funai, Symphonic czy Sylvania. Firma jednak zapowiada, że odtwarzacze Blu-Ray będzie produkować wyłącznie jako OEM dla innych marek. Według niepotwierdzonych informacji cena ma być ustalona w okolicy 500$. W USA standardowo odtwarzacze BD kosztują od 800 do 1000$.

źródło: cdrinfo

-------

Najszybszy procesor świata

Firma IBM utrzymuje, że stworzyła najszybszy procesor na świecie. Power 6 działa z częstotliwością 4,7GHz i jest wyposażony w 8MB pamięci cache drugiego poziomu. Został wykonany z 790 milionów tranzystorów w technologii produkcyjnej 65nm.

Firma nazywa ten procesor ekologicznym, ponieważ zużywa taką samą ilość energii, co Power 5, ale przewyższa go dwukrotnie wydajnością. Ponadto Power 6 jest dwa razy potężniejszy niż superkomputer Deep Blue, który pokonał arcymistrza szachowego Garri Kasparowa w 1997 roku. Ponadto, specjaliśći z IBM twierdzą, że jest on ponad 2 razy szybszy od następnego w kolejności produktu konkurencji.

Koncern uważa, że największym problemem, jeśli chodzi o koszty, nie są wydatki na sprzęt, ale na energię i chłodzenie. W związku z tym, IBM rozpoczął na początku maja projekt Big Green z produktami, które są mniej szkodliwe dla środowiska.

Power 6 jest ważną składową tego projektu, który obejmuje wirtualizację i procesory o niskim poborze energii. IBM poinformował, że na badania wydał ponad miliard dolarów.

źródło: 4press

-------

Najlepszą obroną jest Hatak

Wściekłość milionów Polaków, cybernetyczna furia i zwarte szyki internautów. Oto skutek policyjnego napadu na napisy.org - komentuje ostatnie wydarzenia Puls Biznesu i publikuje wywiad z Sokarem, jednym z tłumaczy, twórcą serwisu z napisami Hatak.

W wywiadzie można m.in. zapoznać się z kulisami powstania witryny Hatak oraz Napisy24, zawierające tłumaczenia, a także ilu tłumaczy pracuje nad napisami.

Co ciekawe, w rozmowie z Wojciechem Surmaczem z Pulsu Biznesu, Sokar przyznaje, że wie o przynajmniej jednej sprawie, kiedy to pracownik jednego z dystrybutorów wykorzystał w pewnym filmie tłumaczenie dostępne w serwisie Hatak, oczyszczając je tylko z wulgaryzmów. Jednocześnie właściciel Hatak zaapelował do dystrybutorów: jak chcecie, to korzystajcie z naszych napisów, nasi tłumacze nie biorą za to złamanego grosza.

Sokar zapewnia, że z prowadzonego przez siebie hobby, przy współudziale tłumaczy oraz programistów, nie czerpie korzyści finansowych, a wszelkie nadwyżki idą albo na rozwój serwisu, albo na działalność charytatywną.

Twórca Hatak wyjaśnia ponadto, że nie boi się zatrzymania przez policję (pracuje na legalnym oprogramowaniu), i tego, że jego witryna może zostać zamknięta przez organa ścigania. Gdyby ziścił się czarny scenariusz Hatak najprawdopodobniej przeniósłby się z serwerem do innego kraju, w którym policja nie ma już tak dużych wpływów, jak było to w przypadku Napisy.org.

Podczas wywiadu Sokar podziękował także policji za darmową reklamę - od czasów zamknięcia serwisu Napisy.org ruch na jego witrynie zwiększył się ogromnie. Twórca Hatak uważa, że obecne zamieszanie w Sieci to po prostu starcie starego świata z nowym i dziwi się, że wielkie koncerny, zamiast skupić się na wykorzystaniu możliwości i potencjału internetu, tracą czas na liczenie rzekomych strat.

Pełną treść wywiadu zawierającą wiele infofmacji o działaniu polskich tłumaczy oraz ciekawostek z życia tego typu serwisów znajdziecie na stronach Wirtualnej Polski, która dokonała przedruku z Pulsu Biznesu: Najlepszą obroną jest Hatak

Źródłó: di.com

-------

Ekstremalny telefon

Telefon komórkowy Sonim XP1 z pewnością przyda się osobom prowadzącym aktywny tryb życia. Będą one mogły wspinać się, jeździć rowerem czy po prostu wędrować z plecakiem, bez obaw o jakiekolwiek uszkodzenie urządzenia.

Łatwa do zauważenia jaskrawożółta obudowa, ma po bokach grube paski z karbowanej gumy, które zapewniają pewny uchwyt, a ponadto sprawiają, że aparat jest odporny na uszkodzenia przy upadku z wysokości do 1,65m. Komórka wyposażona jest w głośniki o dość dużej mocy oraz przycisk walkie-talkie do prowadzenia rozmów z pominięciem sieci.

Telefon spełnia wymogi bezpieczeństwa IEC, dotyczące ochrony przed wodą, kurzem, solą oraz wilgocią.

Sonim XP1 kosztuje 234£.

Źródło: 4Press

-------

Najmniejsza na świecie kamera HD

Sony wyprodukowało najmniejszą na świecie kamerę HD. HDR-CX6EK jest również pierwszą kamerą tej firmy, która do przechowywania materiału wysokiej rozdzielczości używa karty Memory Stick.
Oprócz nagrywania wideo, kamera umożliwia robienie zdjęć o rozdzielczości 6 megapikseli. Dzięki zaimplementowanej technologii kompresji, można nagrać materiał długości do 2 godzin i 55 minut. Posiadacze telewizorów Bravia mogą odtwarzać film bezpośrednio przy pomocy kabla mini-HDMI.

Dzięki sensorowi ClearVid i procesorowi Enhanced Imaging Processor oferuje dużą dynamikę sygnału. Słabe oświetlenie nie jest przeszkodą – do filmowania wystarczy światło o natężeniu zaledwie dwóch luksów. Obiektyw Carl Zeiss zapewnia 10-krotny zoom optyczny, a stabilizacja obrazu i technologia rozpoznawania twarzy, pozwala na robienie wyraźnych zdjęć. Wbudowany mikrofon pozwala na nagrywanie dźwięku surround wysokiej jakości.

Kamera będzie dostępna w Europie od lipca 2007 roku. Cena jest jeszcze nieokreślona.

Źródło: 4Press